W jakiej sytuacji można mówić o rażącym niedbalstwie radcy prawnego?

Radca prawny, podobnie jak i adwokat jest zawodem wysokiego zaufania publicznego. By móc stać się radcą prawnym nie wystarczy tylko ukończyć studiów prawniczych, konieczne jest również złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu radcowskiego i odbycie wymaganego stażu.

Każdy, kto wykonuje ten zawód ma także radca prawny ubezpieczenie, z którego w razie zaistnienia ku temu przesłanek, wypłacane jest stosowne odszkodowanie

Autor zdjęcia: markus spiske

Każdy, kto wykonuje ten zawód ma także radca prawny ubezpieczenie, z którego w razie zaistnienia ku temu przesłanek, wypłacane jest stosowne odszkodowanie (więcej pod linkiem: https://radca-prawny.iexpert.pl/). Odszkodowanie należy się na skutek zaniedbania, w tym również takiego, które określane jest jako rażące. I tu pojawia się właśnie problem.

Czy mamy do czynienia z rażącym niedbalstwem?

W literaturze przedmiotu, pojęcie rażące niedbalstwo jest wręcz niedefiniowalne, przez to nastręcza wiele trudności w kwestiach interpretacyjnych. Można przyjąć, że chodzi tu o niezachowanie staranności, jakiej należy oczekiwać od przedstawiciela danej profesji. Zdaniem Sądu Najwyższego, o rażącym niedbalstwie należy mówić w takiej sytuacji, gdy nie zostały zachowane podstawowe i elementarne zasady dotyczące ostrożności. Czy jednak również za rażące niedbalstwo można uznać naganną formę winy nieumyślnej?

W praktyce odszkodowawczej, zagadnienia dotyczące odpowiedzialności ubezpieczającego za szkody popełnione w wyniku winy umyślnej dość często są zrównywane z działaniem w wyniku rażącego niedbalstwa. Ubezpieczyciele w takich przypadkach starają się dowieźć, że działanie takie nie mieści się w warunkach polisy, odmawiając wypłaty odszkodowania. Wina za takie działanie spoczywa wówczas na samym ubezpieczonym i to on powinien ponieść skutki swoich umyślnych działań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>