Radca prawny i jego polisa OC

Zawody adwokata oraz radcy prawnego należą do tych profesji, które objęte zostały obowiązkiem posiadania ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie radcy prawnego (o którym więcej tutaj: https://radca-prawny.iexpert.pl/) i adwokata służy przede wszystkim zabezpieczeniu interesów ich klientów, choć wspomnieć należy także i o tym, że zabezpiecza ono również interesy samych prawników. Do wysokości sumy gwarancyjnej ciężar za wypłatę odszkodowania spoczywać będzie bowiem na ubezpieczycielu.

Gdy roszczenia przekraczają wysokość sumy gwarancyjnej polisy

Zawody adwokata oraz radcy prawnego należą do tych profesji, które objęte zostały obowiązkiem posiadania ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej

Autor zdjęcia: Skley

W przypadku gdyby polisa OC nie była w stanie pokryć roszczeń poszkodowanego, konieczne jest wystąpienie przeciwko sprawcy na drogę sądową. Wówczas, po udowodnieniu mu winy, zobowiązany jest on do wypłaty odszkodowania ponad sumę gwarancyjną wynikającą z polisy OC z majątku własnego.

Na szczęście sytuacje takie zdarzają się bardzo rzadko. Na ogół bowiem prawnicy sami dbają o to, by polisa opiewała na odpowiednio wysoką sumę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>