Prawnik też może mieć kłopoty

Zawód prawnika kojarzy się na całym świecie ze świetną pozycją społeczną, prestiżem, interesującą pracą obfitującą w ciekawe wyzwania oraz ze sporymi zarobkami. Wszystko to oczywiście prawda, jednak, aby zostać wpisanym do palestry należy bardzo się postarać. Kandydata na adwokata czy radcę prawnego czekają najpierw bardzo trudne i stresujące studia, po których musi on jeszcze zostać przyjęty na odpowiednią aplikację i dopiero po zdaniu wszystkich egzaminów może zacząć prowadzić własną kancelarię. Praca prawnika jest bardzo skomplikowana, zmuszony jest on do ciągłego wyszukiwania przepisów, które pomogą klientom. Decyzje często podejmowane są bardzo szybko. W takich warunkach nietrudno o pomyłkę, dlatego z mocy ustawy na adwokatach ciąży obowiązek, jakim jest ubezpieczenie kancelarii adwokackiej. Chodzi o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej radcy prawnego bądź adwokata w przypadku, gdy ten wyrządzi szkodę lub zaniecha czynności na rzecz swojego klienta. Taką formę ubezpieczenia mają w swojej ofercie praktycznie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe i brokerzy.

Ubezpieczenie OC może obejmować swoim zakresem szereg niestandardowych przypadkówJednak ubezpieczenie OC to minimum i dlatego niektórzy ubezpieczyciele proponują również dodatkowe ubezpieczenie radca prawny. Ponieważ podstawowe ubezpieczenie opiewa tylko na określoną kwotę, dodatkowe ubezpieczenie ma na celu powiększenie sumy ewentualnego odszkodowania, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało wypłacić. Nie warto zwlekać, gdyż wyczerpująca praca może łatwo doprowadzić do błędu a klienci wciąż częściej pozywają własnych prawników. Kolejną istotną kwestią jest przerwa w działalności kancelarii. W takiej sytuacji, po podpisaniu stosownej umowy, towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa straty z tytułu przerwy w działalności kancelarii spowodowanej chorobą lub wypadkiem adwokata albo też utratą mienia – czyli bieżące koszty pracy w kancelarii, jak wynagrodzenie pracowników, oraz dodatkowe koszty, jak wynajęcie tymczasowych lokali, przeprowadzki biura i wiele innych. Oczywiście wypłata odszkodowania obwarowana jest wieloma warunkami dotyczącymi terminów. Jednak prawnicy z pewnością nie będą mieli kłopotów z ich zrozumieniem i dotrzymaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>